MI IS AZ A FUTSAL?
A futsal nem ms, mint a tudatos kisplys labdargs. Abban klnbzik az utck, terek, grundok amatr focijtl, hogy ott csak cselezgetnek, rgtnznek, mg a futsalban a technika, s a taktika is, de alapveten minden, ami ezzel a jtkkal kapcsolatos, tudatosan alkalmazott jtkelemm vlik.
FUTSAL JTKSZABLYOK - rviden
A futsal szablyai lnyegesen eltrnek a sok helyen jtszott kisplys labdargs szablyaitl. Nhny fontos klnbsg a teljessg ignye nlkl:
A jtk idtartama
-
2x20 perc tiszta jtkid. (Ez azt jelenti, ha a labda jtkon kvlre kerl, az ra is megll.)
-
Hosszabbts esetn plusz 2x5 perc tiszta jtkid
-
A mrkzs gyztest meghatroz eljrs a hosszabbts utn: 5-5 db nagybntet (a 6-os vonal kzppontjrl)
-
4 meznyjtkos s egy kapus lehet a jtktren egy csapatban. A cserejtkosok maximlis szma 7 f.
-
A labdtl elrt tvolsg 5 mter az ellenfl jtkosai szmra. (Szabadrgsok, bntetrgsok, - nagybntet ill. kisbntet, - sarokrgs, oldalbergs,… stb. esetn.) Ez all a kezdrgs kivtel, ahol csak 3 mter.
-
A labdt 4 mp-en bell jtkba kell hoznia az arra jogosult csapatnak (oldalbergs, sarokrgs, szabadrgs, bntetrgs, kidobs… stb.), ellenkez esetben az ellenfl csapat kvetkezik oldalbergs esetn oldalbergssal, egyb rgsnl kzvetett szabadrgssal.
-
Nincs bedobs, csak oldalbergs. A labdt szigoran a vonalra kell helyezni (mozdulatlanul), s ha ez megtrtnt, akkor szintn 4 msodperc ll rendelkezsre az oldalbergs elvgzsre. gyelni kell arra, hogy rgskor a lbaknak a vonalon, vagy azon kvl kell lennie. (Ha lejr az id, vagy a labda mozog, amikor elrgjk ill. a lbak szablytalan helyen vannak a rgskor, akkor az ellenfl hozhatja jtkba a labdt.)
-
A kapus kidobssal hozhatja jtkba a labdt.
-
Kapusnak a labdt visszapasszolni csak meghatrozott esetekben lehetsges. Ha a kapus hozzr a labdhoz, akkor egszen addig nem rintheti jra a labdt, amg a labda t nem halad a felezvonalon, vagy jtkon kvlre nem kerl, illetve az ellenfl brmely jtkosa nem rinti. (Ha mgis, akkor kzvetett szabadrgst tlnek a csapata ellen.)
-
A kapus a sajt trfeln mindssze 4 msodpercig birtokolhatja a labdt. Ha addig nem passzolja le, akkor az ellenfl kzvetett szabadrgst vgezhet el onnan, ahol birtokolta a labdt a 4 mp leteltekor. (Ha a bntetterleten bell birtokolta a labdt, gy a szabadrgst a 6-os vonal azon pontjrl kell elvgezni, amely a legkzelebb van ahhoz a ponthoz, ahol a kapus a labdt ppen birtokolta.)
-
A 4 mp-es kapusszably az ellenfl trfelre nem vonatkozik, a kapus lecserlhet meznyjtkosra, azonban ennek a jtkosnak megklnbztet mezt kell viselnie, a mezen lv mezszmnak egyeznie kell a jtkos eredeti mezszmval. (pl.: Lyukas htoldal megklnbztet mez.) Erre a jtkosra ugyangy vonatkoznak a kapusra vonatkoz szablyok.
-
Tilos a jtkos irnyba trtn becssz szerels. (Ez all csak a kapus kivtel a bntetterleten bell.) Becsszva engedlyezett a labda mentse.
-
A kzvetlen szabadrgst maga utn von szablytalansgok szmt nyilvntartjk (halmozott szablytalansgok), s flidnknt az tdik szablytalansg utn, (teht a 6. szablytalansgtl kezdve) minden szablytalansgrt gynevezett kisbntet jr, amit 10 mterrl vgeznek el, csak a kapus van a lv jtkossal szemben. (Ha a szablytalansg a bntet terleten kvl, de 10 mternl kzelebb trtnt, akkor a rg jtkos dnthet, hogy a 10 m-re lv bntetpontrl vagy a szablytalansg helyrl akarja-e elvgezni a szabadrgst.) Kisbntet elvgzsekor a kapusnak nem kell a glvonalon llnia, ilyenkor csak az 5 mteres szably vonatkozik r.
Fegyelmezsi szankcik
-
Srga lap (Figyelmeztets): Ebbl egy jtkos max. 2 db-ot gyjthet ssze a mrkzs folyamn. A msodik esetben a felmutatott srga lap utn a jtkvezet automatikusan felmutatja a piros lapot is.
-
Piros lap (Killts): A killtott jtkos nem lhet le a kispadra, hanem be kell mennie az ltzbe. Csapata azonban 2 perc utn kiegszlhet egy msik jtkossal. Ha a "pillanatnyilag" kevesebb ltszmmal jtsz csapat a 2 perces bntetid alatt glt kap, akkor a gl utn azonnal kiegszlhet.
Csereszablyok
-
Replcsere, amit csak a csereznn keresztl lehet vgrehajtani.
-
A cserezna az oldalvonalon a felezvonaltl a kapuk irnyba 5 ill. 10 mterre (oldalvonalra merlegesen) hzott vonalak kztt van kijellve.
-
A cserejtkos csak akkor lphet a jtktrre, ha a lecserlt jtkos mr elhagyta azt.
-
A lecserlt jtkosnak a kispadra le kell lnie. A technikai znban helyet foglal szemlyek kzl (cserejtkosok, edzk, orvos ill. gyr) mindssze 1 szemly, az edz llhat, a tbbieknek lnik kell!
-
A cserejtkosoknak a technikai znban megklnbztet mezt kell viselnik.
-
A jtkosok a csereszably megsrtsrt srga lapot kapnak.
Jtkvezetk szma
-
Minimum 2 f jtkvezet vezeti a mrkzst. (Az 1. szm a fjtkvezet, ellenttes tlet esetn az dntse a mrvad. A 2. sz. jtkvezetnek azonos jogok mellett, a kispadok rendjre is figyelnie kell.)
-
NB I-II-es mrkzsekre 3. szm, n. idmr jtkvezett is kldenek, nemzetkzi mrkzseken az idmr feladatt kijellt idmr ltja el, a 3. jtkvezet a jegyzknyvet vezeti.
|